لوله و اتصالات پلی اتیلن

همه چیز در مورد لوله و اتصالات پلی اتیلن

لوله و اتصالات پلی اتیلن (Polyethylene) به صورت گسترده در صنایع مختلف کاربرد دارد. افرادی که در صنعت آب و گاز فعالیت دارند از لوله پلی اتیلن و اتصالات آن استفاده‌های زیادی می‌کنند. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی تخصصی لوله پلی اتیلن و اتصالات آن می‌پردازیم. همچنین انواع اتصالات پلی اتیلن، مزایا، معایب و کاربردهای گسترده آن را نیز بررسی خواهیم کرد.

پلی اتیلن چیست و چرا در صنعت اهمیت زیادی دارد؟

پلی اتیلن که آن را با نام اختصاری (PE) می‌شناسند یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین پلیمرهای گرما نرم به حساب می‌آید که در صنایع مختلف از آن استفاده می‌کنند. به آن پلیمر گرما نرم می‌گویند چرا که در نقطه ذوب به مایع و در نقطه انجماد به جامد تبدیل می‌شود. از این رو آن چیزی که باعث محبوبیت پلی اتیلن شده است به خاصیت ارتجاعی آن در برابر گرما برمی‌گردد.

هدف اصلی از ساخت این اتصالات ایجاد تغییرات در قطر لوله‌کشی‌ها، تغییر در زاویه سیال در حال حرکت و متصل کردن لوله‌ها به هم است. این اتصالات را با استاندارد (DIN16963) می‌سازند که در کشور آلمان بالاترین سطح استاندارد به حساب می‌آید.

لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن به دلیل ویژگی‌ها و کاربردهای مهمی که دارند به صورت انبوه تولید می‌شوند. در این بین لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن به صورت گسترده در زمینه آبیاری و آبرسانی کاربرد دارند. بسته به صنعت مورد نظر اتصالات پلی اتیلن و لوله‌های آن در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند تا نیاز صنعتگران را برطرف کند.

آشنایی با انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن

در دسته‌بندی اتصالات پلی اتیلن می‌توانیم آن‌ها را در چهار گروه مهم و اصلی قرار دهیم که به شرح زیر هستند:

اتصالات رزوه‌ای یا پیچی

مهندسان در طراحی و ساخت اتصالات پیچی از استانداردهای روز جهانی استفاده می‌کنند. در ساخت اتصالات پیچی از گریدهای پی ای ۱۰۰ و پی ای ۸۰ استفاده می‌شود. این اتصالات را طوری طراحی کرده‌اند که بتواند فشار را تا ۱۰ اتمسفر نیز تحمل کند.

اتصالات پیچی از قابلیت باز و بسته شدن برخوردار هستند و این امکان را به شما می‌دهند که برای چند مرتبه بدون خرابی از آن‌ها استفاده کنید. چون اتصالات پیچی را به صورت نر و ماده تهیه می‌کنند، صنعتگران و متخصصان می‌توانند در پروژه‌های انتقال آب از این اتصالات استفاده کنند.

اتصالات جوشی

اتصالات جوشی نیز در صنایع مختلف کاربرد دارند. مهندسان می‌توانند این اتصالات را به لوله‌های پلی اتیلن جوش دهند. فرایند جوش دادن به مقاومت هر چه بیشتر اتصالات کمک می‌کند. به همین دلیل از اتصالات جوشی بیشتر در صنعت آتش‌نشانی و آب و فاضلاب استفاده می‌شود.

اتصالات الکتروفیوژن

اتصالات الکتروفیوژن با عنوان اتصالات گازی نیز شناخته می‌شوند. برای اینکه اتصالات گازی را به لوله‌ها متصل کنند آن‌ها را جوش می‌دهند. از این جهت اتصالات گازی به اتصالات جوشی شباهت زیادی دارند. مقاومت اتصالات الکتروفیوژن به قدری قابل قبول است که از آن در صنایع مهمی چون پتروشیمی، نفت و گازرسانی به صورت گسترده استفاده می‌شود.

اتصالات پیچ و مهره یا فلنچی

فلنچ به صفحه‌هایی گفته می‌شوند که دایره‌ای شکل و فولادی هستند. در اتصالات فلنچی لوله‌ها را با کمک این صفحات دایره‌ای شکل به هم متصل می‌کنند. صنعت گاز به شدت به اتصالاتی نیاز دارد که بسیار مقاوم باشند. به همین دلیل اتصالات پیچ و مهره در صنایع گازی استفاده می‌شوند و کاربردهای گسترده‌ای دارند.

لوله‌های پلی اتیلن و انواع آن‌ها

در بررسی لوله و اتصالات پلی اتیلن باید لوله‌های آن را به خوبی بررسی کنیم. لوله‌های پلی اتیلن با نام اختصاری (HDPE) شناخته می‌شوند. این لوله‌ها را با کمک موارد مرغوب پلی اتیلن می‌سازند تا مقاومت بالایی داشته باشند. لوله‌های پلی اتیلن معمولا به رنگ سیاه هستند که به خطوط آبی، زرد و قهوه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند.

لوله‌های پلی اتیلنی که روی آن‌ها خط‌های آبی وجود دارد برای آبرسانی هستند. لوله‌ها با خطوط زرد مخصوص گازرسانی تولید می‌شوند و لوله‌ها با خطوط قهوه‌ای در فاضلاب کاربرد دارند. لوله‌های پلی اتیلن نیز مانند اتصالات پلی اتیلن انواع مختلفی دارند که به شرح زیر هستند:

لوله‌های پلی اتیلن مخصوص آبرسانی و فاضلاب

این لوله‌ها بیشتر در صنعت کشاورزی کاربرد دارند. همچنین برای انتقال آب شرب و غیرشرب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها را در فشارهای ۶ تا ۱۶ بار تولید می‌کنند تا مقاومت خوبی داشته باشند. در صنعت لوله‌سازی با لوله‌های بتنی، فلزی و سیمانی نیز روبه‌رو می‌شویم. این لوله مقاومت ندارند و به مرور زمان دچار رسوب گرفتگی و شکستگی می‌شوند. اما لوله‌های پلی اتیلنی از این دردسرها به دور هستند.

لوله‌هایی که مخصوص آبرسانی آب شرب طراحی شده‌اند، بهداشتی هستند و سلامت آب، رنگ و مزه آن را به خوبی حفظ می‌کنند. قیمت لوله‌های پلی اتیلن برای آبرسانی (آب شرب) از لوله‌هایی که برای انتقال آب کشاورزی استفاده می‌شوند، بیشتر است.

لوله‌های پلی اتیلن ویژه صنعت گازی

صنعت گاز از حساسیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل در تولید این لوله‌ها استانداردهای بالایی را در نظر می‌گیرند. این لوله‌ها را در فشارهای ۵/۱۲ و ۱۶ تولید می‌کنند تا شدت خطر را کاهش دهد. قیمت لوله‌های پلی اتیلن که برای صنعت گاز تولید می‌شوند به دلیل مهم و حساس بودن بالاتر از سایر لوله‌ها است.

لوله‌های پلی اتیلن مخصوص آبیاری قطره‌ای

صنعت کشاورزی بیشترین خریدار و مصرف کننده لوله‌های پلی اتیلن مخصوص آبیاری را به خودش اختصاص داده است. این لوله‌ها کمک زیادی به کاهش مصرف آب، صرفه‌جویی در هزینه و آبیاری گسترده می‌کنند. لوله‌های پلی اتیلن آبیاری از نوع لوله‌های نرم هستند و در حالت استاندارد آن‌ها را در سایز ۱۶ میلی‌متر تولید می‌کنند.

لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار

نام دیگر لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار لوله‌های «فشار قوی» است. برای ساخت این لوله‌ها آن‌ها را در فشارهای ۱۰ تا ۳۰ بار تهیه می‌کنند. همچنین به دلیل مصارف کاربردی و زیادی که دارند آن‌ها را در سایزهای ۲۰ تا ۶۳۰ میلی‌متر تولید می‌کنند. لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار برای آبیاری قطره‌ای پرفشار در صنعت کشاورزی کاربردهای گسترده‌ای دارد.

لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار را طوری طراحی می‌کنند که بتوانند دمای پایین ۷۰ درجه تا بالاترین دما یعنی ۸۰ درجه را به خوبی تحمل کنند و دچار خرابی نشوند. به همین دلیل این لوله‌ها در صنایع گازی نیز کاربرد دارند.

مزایا و معایب اتصالات پلی اتیلن

لوله و اتصالات پلی اتیلن مزایای زیادی دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • این لوله‌ها و اتصالات به راحتی وصل می‌شوند و تأثیر زیادی در کاهش هدررفت زمان و هزینه دارند.
 • این تجهیزات در برابر شکستگی‌ها، فشارهای خارجی و ترک‌ها بسیار مقاوم هستند.
 • اتصالات پلی اتیلن به خوبی در برابر مواد شیمیایی مقاومت می‌کنند.
 • در صورتی که زمین لرزه‌ای رخ دهد، آسیبی به لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن وارد نمی‌شود. به همین دلیل این اتصالات برای مکان‌های زلزله‌خیز مناسب هستند.
 • لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن در برابر زنگ‌زدگی به خوبی مقاوم هستند و عمری طولانی دارند.
 • آن‌ها از رسوب‌گرفتگی در امان هستند.
 • به دلیل اینکه اتصالات با جوش دادن به لوله‌ها متصل می‌شوند، نشتی رخ نمی‌دهد.
 • وزن این تجهیزات کم است و به همین دلیل حمل و نقل آن به آسانی صورت می‌گیرد.
 • قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن با توجه به کیفیت و کارایی بالایی که دارند پایین است و صرفه اقتصادی خوبی دارد.
 • لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن به خوبی با محیط زیست سازگاری دارند.

مزایای لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن زیاد و قابل توجه هستند. به همین دلیل به سختی می‌توانیم به دنبال معایب آن‌ها باشیم. اما از نظر متخصصان برخی از اتصالات و لوله‌های پلی اتیلن در صورتی که کیفیت خوبی نداشته باشند، معایب زیر را دارند:

 • عمر لوله‌های پلی اتیلن ۱۰۰ سال است. یعنی در گذر طولانی زمان از شدت مقاومت آن‌ها کاسته می‌شود.
 • زمانی که حمل و نقل لوله‌ها با دقت صورت نگیرد دچار خراش و بریدگی می‌شوند.
 • برخی لوله‌های پلی اتیلن نمی‌توانند در مقابل برخی از مواد نفتی مانند بنزین و گازوئیل مقاومت خوبی داشته باشند و زیاد توصیه نمی‌شوند.

کاربردهای لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن

صنایع مختلف با توجه به اهداف و نیازهایی که دارند از این لوله‌ها به صورت گسترده استفاده می‌کنند. مهم‌ترین کاربردهای این لوله‌ها به شرح زیر هستند:

 • سیستم‌های آبرسانی شهری و روستایی
 • سیستم آبیاری قطره‌ای در صنعت کشاورزی
 • آبرسانی برای فضای سبز شهری و مجتمع‌ها
 • جهت انتقال مواد شیمیایی خطرناک مانند مواد اسیدی
 • مورد استفاده در صنایع نفتی و گازی
 • کاربرد گسترده در صنعت فاضلاب

قیمت و خرید لوله‌ اتصالات پلی اتیلن

بسته به صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید، باید فاکتورهای مهمی را برای خرید اتصالات پلی اتیلن و لوله‌های آن در نظر بگیرید. قیمت لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن با توجه به نوع آن، جنس، اندازه، ضخامت و عوامل دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

البته نوسانات اقتصادی تأثیر زیادی روی قیمت لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلنی دارند که باید به آن توجه کنید. هر چقدر کیفیت تجهیزاتی که سفارش می‌دهید بیشتر باشد، این موضوع روی قیمت آن نیز تأثیر می‌گذارد. همواره به خاطر بسپارید که برای خرید این تجهیزات مهم به سراغ مراکز معتبر و قانونی بروید که تأییدیه‌های لازم را داشته باشند و قبل از خرید به شما مشاوره بدهند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی لوله و اتصالات پلی اتیلن پرداختیم. لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلی که با استانداردهای روز دنیا تولید می‌شوند، نقش مهمی در پیشرفت صنایع و زیرساخت کشور دارند و جایگزین نمونه‌های قدیمی آن شده‌اند. تنوع تولیدات لوله‌ها و اتصالات در داخل کشور می‌توانند نیاز صنایع مختلف را به خوبی برطرف کنند.

 

 • پلی اتیلن چیست و چرا در صنعت اهمیت زیادی دارد؟
 • انواع اتصالات لوله پلی اتیلن چیست؟
 • مزایا و معایب اتصالات پلی اتیلن چیست؟
 • کاربردهای لوله ها و اتصالات پلی اتیلن چیست؟

جهت خرید و اطلاع از قیمت روز محصولات پلی اتیلن با پلی کاران تماس بگیرید.

 

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مشاوره و دریافت پیش فاکتور
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید